TKÁŇOVÉ SOLI

– popis 

Hledáte více informací k jednotlivým solím? Podívejte se, jak je popisuji v mém e-booku Schüsslerovy soli nebo jak jsou popsány v knize Minerální soli Dr. Schüsslera (R.Kellenberger, Ch. Kellenberger a F Kopsche). Pokud oceníte můj balíček e-booků o Schüsslerových solích, více najdete ZDE>>.

SCHÜSSLEROVY SOLI (BONUS Z BALÍČKU)

Sůl č. 1 Calcium fluoratum

Nachází se zejména v zubní sklovině, kostech a pokožce. Nejvíce jej najdeme v elastických tkáních. Hraje významnou úlohu u krevního oběhu, udržuje elastičnost cév a také ovlivňuje resorpci cévních usazenin. Ovlivňuje štítnou žlázu, zpevňuje zubní sklovinu a napomáhá tvorbě zubů. Udržuje také pružnost těla (svalů, vazů, tkání).

Sůl č. 2 Calcium phosphoricum

Jedná se o v těle bohatě zastoupenou sůl. Uplatňuje se při výstavbě tkání, tvoří kostní hmotu – zpevňuje kosti. Tato látka je obsažena ve všech našich buňkách. Ovlivňuje buněčné membrány, podílí se na tvorbě bílkovin. Účastní se krvetvorby, ovlivňuje krevní oběh. Spolupodílí se nejen na novotvorbě, ale také na regeneraci. Posiluje nervus vagus, podporuje tvorbu HCL v žaludku.

Sůl č. 3 Ferrum phosphoricum

Důležitost železa pro organismus je všeobecně známá. Je nezbytnou součástí krevního barviva hemoglobinu, železo je přenašeč kyslíku. Tkáně se zánětem mají zvýšenou potřebu kyslíku. Nachází se ve všech buňkách, účastní se mnoha enzymatických procesů. Významně se také podílí na imunitě. Je potřebné při růstu a ve zvýšeném množství také při menstruaci, v těhotenství a při kojení.

Sůl č. 4 Kalium phosphoricum

Tuto sůl je obsažena v každé buňce a nachází se zejména v krvinkách, svalech (i srdečním), mozku a nervech. Draslík hraje významnou roli v proteosyntéze (výstavbě bílkovin). Tato sůl je důležitá pro stavbu nejen svalů a nervů, ale také vaziva, kůže a sliznic. Vytváří tzv. extracelulární matrix (fibrin, elastin, kolagen). Ve zvýšené míře potřebuje tělo tuto sůl po traumatu (záněty, infekce, operace, popáleniny, očkování…). Kalium chloratum má také vliv na hustotu krve (fibrin) a v souvislosti s tím i na prokrvení. Je hlavním lékem 2. stupně zánětu. Má účinek na mukózní membrány.

Sůl č. 5 Kalium phosphoricum

Tato sůl je obsažená ve všech buňkách a je všeobecně nezbytná. Na její nedostatek jsou citlivé zejména buňky mozku a nervové buňky. Je také důležitá pro červené krvinky (i ostatní krevní buňky) a svalovou tkáň. Nedostatek draslíku se projevuje zejména fyzickou slabostí, vyčerpáním, ale také podrážděním, hněvem, smutkem, sklíčeností, plačtivostí a depresemi. Při jeho nedostatku ve svalových buňkách dochází tukové degeneraci, rozpadu buněk (i krevních buněk). Povzbuzuje sympatikus, regeneruje nervové buňky.

Sůl č. 6 Kalium sulfuricum

Jedná se o sůl, která hraje důležitou roli zejména ve svrchních vrstvách kůže (epidermis) a epitelu (žlutý hlen na mukózních membránách). Je to důležitá sůl, která se podílí na “vnitřním dýchání” – výměně kyslíku mezi krví a buňkami, přenáší kyslík jednak do buňky a také uvnitř buňky. Základní tkáňová sůl pro 3. stadium zánětu. Dá se nazvat buněčným čističem (detoxikuje buňku uvnitř), stimuluje játra a podporuje všechny vylučovací a čistící procesy.

Sůl č. 7 Magnesium phosphoricum

Důležitý minerál v lidském organismu. Řádově polovinu najdeme v kostech, ale hraje významnou úlohu také ve svalech (hladkých i kosterních), nervech (zejména vegetativních), míše i mozku, červených krvinkách, v játrech a žlázách. Magnesium se účastní mnoha enzymatických procesů. Má vliv na srážlivost krve, srdeční činnost, snižuje cholesterol a působí antialergicky.

Tato sůl má díky svému způsobu podání přezdívku „horká sedmička“.

Sůl č. 8 Natrium chloratum

Už děti znají pohádku: Sůl nad zlato. Je naprosto nezbytná (esenciální). Na rozdíl od draslíku se sodík nachází zejména v extracelulární tekutině. Dále ji najdeme v kostech a chrupavčitých tkáních, v žaludku a v ledvinách. Sodík je základním regulátorem vodního hospodářství, reguluje osmotický tlak. Podporuje obnovu buněk.

Sůl č. 9 Natrium phosphoricum

Tato sůl je užitečná zejména v mozkových a nervových buňkách, ve svalech, červených krvinkách a pojivových tkáních. Podílí se na vyloučení odpadních produktů látkové výměny, také se účastní obnovy buněk a krvetvorby. Ovlivňuje vodní hospodářství, reguluje pH (kyselost) v buňkách, podporuje snížení pH (kyselosti) v krvi. Reguluje hospodaření s tuky (emulgace tuků), odbourává cukry a tato alkalická sůl pomáhá upravit překyselený organismus (pH) – pufrovací systém.

Sůl č. 10 Natrium sulfuricum

Tato sůl je obsažena zejména v tělesných tekutinách a méně v buňkách. Váže na sebe vodu, a proto se používá jako projímadlo. Její hlavní úlohou je odvodňování, pomáhá u otoků. Podílí se na přeměně toxických a odpadních látek na vodné roztoky, aby mohly být následně vyloučeny a nezůstávaly v těle (detoxikace těla). Zahušťuje žluč, posiluje játra (detoxikuje), podporuje vylučování (tlusté střevo, lymfa). Reguluje metabolismus cukru.

Sůl č. 11 Silicea

Zde se nejedná o sůl, ale o oxid křemičitý, je pro tělo naprosto nepostradatelný. Podílí se na tvorbě kůže a sliznic, také nehtů, vlasů a kostí. Křemík je také obsažen v plicích, lymfatických žlázách, pojivových tkáních, kloubní výstelce, plotýnkách, na povrchu nervových vláken (ovlivňuje propustnost jejich membrán – vodivost) a mozku. Najdeme jej také v krvi, moči a žluči. Dostatek křemíku zabrání hromadění a ukládání odpadních látek a hnisu v tkáních. Někdy se mu říká “kondicionér” vaziva.

Sůl č. 12 Calcium sulfuricum

Tato sůl se v těle vyskytuje v játrech, žluči a také ve sliznicích, kůži a vazivu. Podílí se na výstavbě pojiva, kůže a epitelu. Je nezbytná pro integritu a funkčnost pojivových tkání. Podporuje látkovou výměnu – eliminuje následky překyselení (špatná životospráva, stres). Pomáhá čistit hnisavé procesy (zejména chronické). Eliminuje jedy, ovlivňuje krevní srážlivost, posiluje oslabený obranný systém.

MINERÁLNÍ SOLI DR. SCHÜSSLERA (KNIHA)

Sůl č. 1 Calcium fluoratum

Fluorid vápenatý, kazivec, fluorit, Calcarea fluorata

Oblast působení

Calcium fluoratum potřebujeme ve větším množství v následujících orgine v mozku, očních čočkách, srdci, plicích, ledvinách, okostici, svalech, vazech Calcium fluoratum se používá převážně tam, kde je vyžadována zvýšená pružnost tkáně. Hlavním úkolem této soli je dát větší pružnost elastickým tkáňovým vláknům a umožnit jim, aby si ji udržela. Umožňuje těmto vláknům prodlouženi apak opět smrštění do původní podoby. Calcium fluoratum najdeme především ve všech tvrdých tělesných substancich. Má úzký vztah ke stavebním proteinům (keratinu, kolagenu, elastinu), které v těle slouží jako opěrné substance. Fluorit je nejdležitějším prostředkem pro opěrnou tkáň a navíc se stará o přeměnu ztvrd lé tkáně ve tkáň opět elastickou.

Pružnost – elasticita

Tažnost svalových vláken a pokožky úzce souvisí s přítomnosti dostatečného obsahu fluoritu. Pokud fluorit chybí, mohou se sice vlákna svalových vazů nata hovat či napinat, ale už se nedokážou smrštit zase zpět (zejména se to týká sva li, Bach, tepen, žil, lymfatických cév a pojivové tkáně). Vazy ochabují, například okrouhlý vaz děložní, a pak může dojít ke změně polohy dělohy, například k jejimu sniženi či naklonění. Nedostatek soli v kloubních úponech se projevuje například častým naštipnutím kotníku nebo vykloubením paže z ramenního kloubu, v ob lasti svalstva se to může projevit formou povislých ňader nebo svěšeným břichem.

Při ochabnutí pojivové tkáně jsou důležité Calcium fluoratum a Silicea

Také zuby jsou udržovány v dásních jemnými závěsnými parodontálními vazy, pokud tyto vazy ochabnou, nesedí zuby již pevně ve svém loži a mohou vy padnout nebo mohou být vykousnuty při žvýkání pevnějších potravin.

V krevních cévách je Calcium fluoratum stavebni a provozni pohonnou lát kou kruhových svalů. Tepny i žíly se při každém srdečním stahu rozpínají a pak se musí opět smrštit. Při křečových žilách slouži Calcium fluoratum při obnovení elasticity žil.

Zatvrdliny jsou způsobeny nedostatkem elasticity

Zatvrdliny žláz mohou být uvolněny fluoritem, například struma (rozkie a tvrdnuti štítné žlázy), cirhóza jater, svraštélé ledviny, nateklé a ztvrdlé lymfatické uzliny, V důsledku nedostatku Calcia fluoratum může dojit i ke zkrácení šlach a svalů.

Ztvrdnutí jemných vláken v mozku, předevšim mezi levou a pravou mozko vou hemisférou, vede k tomu, že začnou vynechávat – ztrácíme nit uprostřed věty důsledkem může být i zapomnětlivost.

V této souvislosti je nutno poukázat na to, že moderni komunikační prostřed ky silně zatěžují naše hospodaření s fluoridem vápenatým. Především sledovi televize a obrazovky počitače vede k zátěži očního svalstva a po čase omezuje je ho pohyblivost. Mozek ztrácí své podněty v důsledku strnulého zírání na obra ku. Očni pohyby při normálním pozorování vedou naopak k tvorbě volných energii podporujicich naši schopnost uvažování. Strnulý pohled vede k omezovi ni, od komplexního myšlení, jež nám umožňuje čist v přírodě jako otevřené kni ze, k myšlení lineárnímu, po němž je ovšem ve dnešní přetechnizované společ nosti velká sáňka. Této zátěži se nemůžeme vždy vyhnout, tím vice proto musi me dbát na vyvážené hospodaření s fluoridem vápenatým.

Rohovina

Když tělu chybi Calcium fluoratum, bere si tuto provozní pohonnou látku z re zerv, mimo jiné z nehtů, jež jsou tvořeny rohovinou (keratinem). Nehty začnou křehnout, nedají se ohýbat, tříští se jako sklo nebo jsou příliš měkké. Z toho mi žeme usuzovat, že máme nedostatek Calcia fluoratum. Na nedostatek této mine rální látky poukazují také mozoly, zrohovatělá kůže a kuří oka. Rozpraskané ruce či mozoly jsou známkami dlouholetého nedostatku Calcia fluoratum. Tento ne dostatek máte vést k posunutí a ztvrdnutí dělohy, močového měchýře a násled ně pak k potížím v období přechodu. Vnější známky nejenže naznačují potřebu fluoritu na příslušných místech, ale poukazují také na jeho vnitřní potřebu v těch orgánech, v nichž je dotyčné minerální soli zapotřebí předevšim.

Zrohovatělá kůže s obvykle silně bolavými prasklinami brzy opět změkne a získá svou pružnost, když do ní budeme vmasírovávat krém Calcium fluoratum. Když nás boli vlasy a když jsou lámavé a křehké jako sklo, pak je doplnění této soli nezbytností.

Okostice, bolest zubů

Pevnost vnějšího obalu kosti bezprostředné souvisí s obsahem Calcia flora tum Magnesium phosphoricum má velký vliv na jeji tvrdost. Proto zodpovida obě tyto latky společně za stihlou a pružnou tělesnou stavbu.

Calcium fluoratum působi zejména při dlouhodobých, chronických potitich plodevim v oblasti okostice, zubní skloviny a tkání s elastickými vlákny, kdy potile zmir thenim, horkými obklady a teplem všeobecné, a když se r dori diladem Zatěžová bolest v kyčlich, kotnicich, kolenou a také v páteři, bolestivá citlivost okostice (například na holenní kosti), potíže s plochýma noha ma a zborcenou klenbou – to vše vyžaduje Calcium fluoratum.

V zubech je podíl Calcia fluoratum a Magnesia phosphoricum mnohem větší než v kostech. Zubní sklovina je na fluorit obzvlášť bohatá. Když se bavime om bech, měli bychom vždy zmínit ještě i Natrium chloratum a Siliceu. Ostré, zubaté, jakoby s olámanými okraji jsou druhé zuby známkou narušeného metabolismu fluoridu vápenatého. Také zaoblení kostí, to znamená deformace kloubů, vyta duje Calcium fluoratum. Proto je pro děti i budoucí matky obzvlášť dülcine pra videlné užívání této minerální látky, aby předešly projevům nedostatku.

Sůl č. 2 Calcium phosphoricum

Oblast působení

 

Sůl č. 3 Ferrum phosphoricum

Quisque velit nisi, pretium ut lacinia in, elementum id enim. Vestibulum ante ipsum primis in faucibus orci luctus et ultrices posuere cubilia Curae; Donec velit neque, auctor sit amet aliquam vel, ullamcorper sit amet ligula. Donec sollicitudin molestie malesuada. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Curabitur arcu

Sůl č. 4 Kalium phosphoricum

Chlorid draselný, Kalium muriaticum

 

Oblast působení

Kalium chloratum se nachází v mnoha tělesných buňkách, především v moz ku, v nervových buňkách, ve svalových buňkách i v červených krvinkách.

Druhé stádium zánětu

Kalium chloratum je prostředkem druhé fáze zánětu. Poznámka: První, druhou a třetí fázi zánětu chápeme jako časová stádia průběhu onemocnění, přičemž jed notlivé faze mohou trvat různě dlouho. Jednotlivé fáze pak poznáme podle cha rakteristických vnějších příznaků; první fáze viz Ferrum phosphoricum, třeti fă ze viz Kalium sulphuricum.

Druhé stádium zánětu začíná obvykle tři až čtyři dny po propuknutí onemoc nění (u závažných infekčních onemocnění možná o něco později). Vyznačuje se obtížně rozpustnými hlenovitými výměšky, výpotky či otoky nebo obecně výsky tem vnějších symptomů v podobě nateklých žláz a oteklých kloubů či moučna tých kožních šupin. Existují otoky, které jsou zapříčiněny zánětem, a také otoky, jejichž příčinou je hromadění tkáňového moku v mezibuněčném prostoru (edémy). U edémů zůstává ještě chvíli prohlubeň po doteku prstem. V tomto případě podáváme Natrium sulphuricum. Při otocích vzniklých v důsledku zánětu je od povídajícím přípravkem Kalium chloratum. Při otocich lymfatických žlaz je vždy zapotřebí užívat také Natrium phosphoricum.

Fibrin

Kalium chloratum má detoxikační účinky. Rozpouštěním chloridu draselného se ze sliznice ve druhé fázi zánětu uvolňují fibrin (keratin) a hlen. Kalium chlo ratum se při obohacování atomy vodíku (hydrolyzou) slučuje se zánětlivými lát kami, to umožňuje neutralizovat toxiny. Fibrin, který je v důsledku oddělení od chloridu draselného určen k vyloučení, nasytí se hrubšimi jedovatými balastni mi látkami a bere je s sebou. Při vylučování fibrinu sputem už tedy existuje ne dostatek chloridu draselného. Když začneme v této akutní fázi onemocnění a vat tuto minerální látku, nebude muset organismus sahat na své rezervy, cod zna mená, že se mi vyhnout tomu, aby k získání potřebného chloridu draselného musel napadnout sliznice a serózní blány, například mozkové blány, bránice, po brnice či osrdečník.

Při nedostatku chloridu draselného dochází k vylučování fibrinu, to zname na be vylučovaný fibrin se většinou projevuje formou mléčné šedobílé hmoty ne bo mléčné šedobílého povlaku. Hlen obohacený fibrinem se táhne ve vláknech; po vysušení vypadá jako moučný prášek. Fibrin je vylučován společně s krev nim serem formou vypuklých puchýřků. Po usušení z toho zbude moučná hmo ta. Na pokožce se vylučovaný fibrin ukazuje formou kožni krupičky – milii, což jsou malé, bělavé vřídky s tvrdým jádrem, které nelze na rozdíl od komedonů (uhrů) vymáčknout.

Přípravek na žlázy

Kalium chloratum je důležitým funkčním prostředkem pro žlázy, protože žlá zy rozhodujícím způsobem přispívají k očistné detoxikaci vylučováním specific kých látek.

Očista krve

Kalium chloratum dále působí prostřednictvím úzkého vztahu k fibrinu také na viskozitu (tekutost, vazkost) krve. Pokud je v důsledku silné potřeby chloridu draselného vyloučeno velké množství fibrinu, způsobí to problémy v krvi; zhoust ne, začne být vazká a načernalá, žíly tím začnou být zřetelně viditelně. Každé uží vání Kalia chloratum zmenšuje další vylučováni fibrinu do krve. Pokud je v orga mismu dostatek chloridu draselného, je fibrin vázán ve sliznicich; tim se krev vy čistí a zvýší svou tekutost.

Detoxikace

Jednou z nejdůležitějších úloh našich žláz je neutralizace cizorodých látek. Pak je detoxikační prostředky vyloučí. Ke zmírnění vedlejších účinků očkování nebo narkotik a léčiv se osvědčilo Kalium chloratum. Kovové jedy z léčiv vyžadují zase Natrium chloratum (muriaticum). Kalium chloratum pomáhá společně s Natriem chloratum bránit v krvi tvor bi kyanovodiku. Poznámka: Alkohol, mléčné výrobky a zátěž elektrickým proudem vyžaduji v těle velké množství chloridu draselného.

Sůl č. 5 Kalium phosphoricum

Quisque velit nisi, pretium ut lacinia in, elementum id enim. Vestibulum ante ipsum primis in faucibus orci luctus et ultrices posuere cubilia Curae; Donec velit neque, auctor sit amet aliquam vel, ullamcorper sit amet ligula. Donec sollicitudin molestie malesuada. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Curabitur arcu

Sůl č. 6 Kalium sulfuricum

Quisque velit nisi, pretium ut lacinia in, elementum id enim. Vestibulum ante ipsum primis in faucibus orci luctus et ultrices posuere cubilia Curae; Donec velit neque, auctor sit amet aliquam vel, ullamcorper sit amet ligula. Donec sollicitudin molestie malesuada. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Curabitur arcu

Sůl č. 7 Magnesium phosphoricum

Quisque velit nisi, pretium ut lacinia in, elementum id enim. Vestibulum ante ipsum primis in faucibus orci luctus et ultrices posuere cubilia Curae; Donec velit neque, auctor sit amet aliquam vel, ullamcorper sit amet ligula. Donec sollicitudin molestie malesuada. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Curabitur arcu

Sůl č. 8 Natrium chloratum

Quisque velit nisi, pretium ut lacinia in, elementum id enim. Vestibulum ante ipsum primis in faucibus orci luctus et ultrices posuere cubilia Curae; Donec velit neque, auctor sit amet aliquam vel, ullamcorper sit amet ligula. Donec sollicitudin molestie malesuada. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Curabitur arcu

Sůl č. 9 Natrium phosphoricum

Quisque velit nisi, pretium ut lacinia in, elementum id enim. Vestibulum ante ipsum primis in faucibus orci luctus et ultrices posuere cubilia Curae; Donec velit neque, auctor sit amet aliquam vel, ullamcorper sit amet ligula. Donec sollicitudin molestie malesuada. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Curabitur arcu

Sůl č. 10 Natrium sulfuricum

Quisque velit nisi, pretium ut lacinia in, elementum id enim. Vestibulum ante ipsum primis in faucibus orci luctus et ultrices posuere cubilia Curae; Donec velit neque, auctor sit amet aliquam vel, ullamcorper sit amet ligula. Donec sollicitudin molestie malesuada. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Curabitur arcu

Sůl č. 11 Silicea

Quisque velit nisi, pretium ut lacinia in, elementum id enim. Vestibulum ante ipsum primis in faucibus orci luctus et ultrices posuere cubilia Curae; Donec velit neque, auctor sit amet aliquam vel, ullamcorper sit amet ligula. Donec sollicitudin molestie malesuada. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Curabitur arcu

Sůl č. 12 Calcium sulfuricum

Quisque velit nisi, pretium ut lacinia in, elementum id enim. Vestibulum ante ipsum primis in faucibus orci luctus et ultrices posuere cubilia Curae; Donec velit neque, auctor sit amet aliquam vel, ullamcorper sit amet ligula. Donec sollicitudin molestie malesuada. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Curabitur arcu

error: Content is protected !!