Co je to homeopatie

Začnu nejprve obecně. Pokud jste o homeopatii a jejím principu zatím ještě neslyšeli, mohou vám další řádky odkrýt její tajemství. Stručně popisuji základní princip na jednoduchém příkladu a specifickou přípravu homeopatik.

Možná jste už o homeopatii slyšeli. První odstavce pro vás jsou notoricky známe, můžete je přeskočit. Dále se s vámi podělím o svůj osobní pohled, co je pro mne homeopatie. Jak já tuto metodu vnímám.

Základní princip homeopatie

Homeopatie je šetrná přírodní medicína. Řadíme ji do alternativní a celostní medicíny. Nepatří tedy do hlavního proudu (alternativní) a je to přístup k celému člověku (celostní).

Základní větou, která ji charakterizuje je:


„Podobné se léčí podobným.“

Tato věta je alfou a omegou homeopatie. Homeopatikum podobné potížím daného člověka umí tyto potíže léčit. Můžeme dlouze polemizovat, zda to je nebo není pravda. Nejlepší je podle mne osobní zkušenost. Teoreticky můžeme debatovat dlouho – “zda byla první slepice či vejce”. Já homeopatii vyzkoušela na sobě, pak na svých blízkých a později na svých klientech. Zlepšení jejich potíží, dokonce někdy přímo “zázraky” jsou mi nejlepším důkazem účinnosti homeopatie.

Příklad

Princip podobnosti vám vysvětlím nejlépe na příkladu.

Popíši dvě odlišné situace:

1.
Paní Hanu bodla včela do kolene. Koleno jí začalo poměrně rychle otékat a po chvíli bylo dvakrát větší než to druhé. Otok byl růžovočervený, takový vodnatý a cítila velkou bolest. Pravděpodobně vás také někdy bodla včela a jistě si tu bolest pamatujete. Je píchavá, bodavá a pálivá. Možná vám poradili studené obklady, které ulevují – paní Haně také zmírňovaly otok i bolest.
2.
Druhá situace je odlišná. Přichází za mnou imaginární pan Petr s bolestí kolene. Vypráví, že dříve se tento problém objevil výjimečně a sám odezněl. Nyní jej koleno ale opravdu trápí. Koleno má velmi oteklé, otok je vodnatý a koleno je růžovočervené. Pan Petr si stěžuje na píchavé a bodavé bolesti. Na otázku, co mu uleví mi odpovídá, že si koleno leduje. Jednak se zmenší otok, ale i bolest je mírnější.

Napadne vás, z čeho bude homeopatikum, které může pomoci panu Petrovi?

Pokud jste odpověděli ze včely, máte ode mne jedničku.

Homeopatikum připravené ze včely bude pomáhat na bolavé koleno, když je splněno pravidlo podobnosti. Nebude pomáhat na bolest kolene, kde pomáhají teplé obklady.

Homeopatikum ze včely bude také pomáhat u potíží, kde je bodavá bolest, růžový otok a úleva studeným. Může se jednat o bolest zápěstí, hlavy, ale třeba i o angínu.

To, že homeopatikum ze včely může léčit koleno, neznamená, že je to lék na kolena. Je to spíš lék pro lidi se sklonem k otokům, píchavým bolestem a má i svůj emoční popis. Možná jste slyšeli, že v homeopatii nemáme léky na nemoci, tedy léky na koleno, na hlavu a podobně.

Vybírám lék na konkrétní problémy daného člověka. Tady jsem to velmi zjednodušila, ve své praxi se zaměřuji zejména na emoce, strachy a situace, které klienta dobíjí. Potřebuji poznat, kdo přede mnou sedí. Čím je tento člověk jedinečný, čím se odlišuje od jiných lidí.

Homeopatikum ze včely se jmenuje Apis mellifica. Je také skvělý lék na bodnutí včelou. Doporučuji užívat 15 CH a vycucat kuličku každých 15 minut. Užívejte tak dlouho, dokud cítíte bolest nebo je bodnutí oteklé.

Specifická výroba homeopatik

Každá látka (například včelí jed), ze které se připravuje homeopatikum, je opakovaně ředěna a protřepávána. Snižováním koncentrace roztok ztrácí účinky dané látky. A to, co je zajímavé a je základem homeopatické metody, je to, že se zde zesiluje léčivá schopnost dané látky.

Abychom mohli princip podobnosti uplatnit, potřebujeme vyrobit homeopatika. Jejich výroba je specifická.

Uvedu příklad pro lepší pochopení. Výše jsem psala o léku Apis mellifica ze včely. Pokud budete jed opakovaně ředit a protřepávat, zpočátku je jed chemicky obsažen ve stále snižující se koncentraci. Pokud by tento roztok užil alergik na včelí bodnutí, spustíte u něj alergickou reakci.

Pokud ředíte a protřepáváte dále, dostaneme se za hranici, kdy je velmi nepravděpodobné, že by v roztoku vůbec byla jakákoliv molekula tohoto jedu (Hloubalové znají Avogadrovo číslo a mohou si spočítat, při kterém ředění tam už nic není.). Tento vysoce zředěný roztok už u alergika nespustí alergickou reakci (Z materialistického pohledu tam nic není.) a naopak, když zde je splněno pravidlo podobnosti, může alergika homeopatikum léčit.

Počet třepání a ředění je uveden na obalu, v homeopatii se používá výraz potence léku. Více o potencích píši v článku zde>>.

Homeopatická léčba

Teď už tedy máte homeopatický lék a víte, že jej klientovi vyberete na základě podobnosti. To je základ homeopatické metody. Obraz léku odpovídá klientovi.

Možná to znáte ze svého života – věci jednoduché jsou pro nás často velmi složité. Princip je prostý – podat na potíže podobné homeopatikum. V současné době je popsáno asi 3000 homeopatik! 

Dostatečně můžete pomoci znalostí už 20 homeopatik, schopný homeopat dobře ovládá 80 léků, skvělý homeopat používá 200 léků.

Já se neomezuji pouze na 200 léků :-).

Uměním v homeopatii je vybrat velmi podobný lék. Umění je pochopit klienta a mít znalosti, jak přesně vybrat vhodný lék.

Pomáhám si dvěma nástroji:

Počítačovou databázi léků se všemi jejich rubrikami (to jsou informace o tom, co lék umí léčit). Je to vlastně porovnávání mých popisů potíží klienta s výskytem rubrik v databázi. Sama používám software Radar nebo Macrepertory. Už si výběr léků bez tohoto pomocníka neumím představit.

Přemýšlení ve skupinách je můj druhý nástroj. Skupiny jsou podobné těm, které znáte z přírodovědy, biologie či chemie. Skupiny jsou například jednotlivé čeledi rostlin, periody prvků podle Mendělejeva, savci, hmyz… Více se dozvíte v krátkém videu.

Co je homeopatie pro mne

Je to metoda, díky které mohu pomoci lidem mnohem lépe než lékárnice. Homeopatie nepůsobí pouze na fyzické tělo, mohu skrze ni ovlivnit emoce.

Možná jste již setkali s přístupem nebo pohledem na nemoc, kdy ji vnímáme jako ignorovaní emocí. Nestane se to hned, emoce nejprve jemně ťukají, pak klepou a když stále neslyšíme, udeří a pak nás upozorní jako nemoc.

Emoce nám dávají možnost poznat, co je pro nás dobré, vhodné.

Často emoce přehlížíme, zatlačujeme do pozadí, překrýváme různými podněty, hlavně abychom je necítili.

Nechceme vnímat smutek, pocit prázdnoty, opuštěnost…

Co tedy děláme? Pustíme si televizi. Místo toho, abychomom řešili sebe, zaměříme se děj filmu a řešíme zápletky filmu. Posloucháme hlasitou hudbu, aby přehlušila všechny ty nepříjemné myšlenky a hlasy v hlavě. Raději se rozčilujeme nad chováním souseda, nadřízeného a nehledáme v sobě, proč se nám to děje. Ano, souvisí to s námi. Neexistují náhody. Vnější svět nám zrcadlí to, co se děje uvnitř nás.

Teď jsem zabrousila do “zrcadlení”. Je to poslední dobou velmi populární a diskutované téma. Námět na samostatný článek. Uvědomuji si, že homeopatie také využívá tohoto jevu. Homeopatikum podobné potížím je jako nastavené zrcadlo. Skrz homeopatikum dostaneme informaci o sobě, najednou uvidíme sebe, kdo jsme a začínáme vědět, co chceme my.

Začneme odhazovat naučené masky, začneme být sami sebou. A co se nestane? Je nám skvěle, jsme plní energie, vnímáme vnitřní radost. Uzdravíme se. Jak jednoduché.

Nejednou nemáme potřebu kopírovat životy druhých, nepotlačujeme sami sebe.

Cest sebepoznání je mnoho. Můžete se naučit meditovat, absolvovat regresní terapii, rodinné konstelace… Já jsem homeopat a nejlépe vám umím pomoci touto metodou. Přesto vnímám, že tyto zmiňované jiné metody mohou léčivý proces, který podáním homeopatika spustím, velmi urychlit.

Můžete si obrazně představit, že homeopatikum vás naučí číst v mapě. Vy na ní najdete kde jste. Můžete si i najít místo, kam toužíte dorazit. Můžete si naplánovat trasu. Nejste už ztraceni, orientujete se. Pak je jen ve vaši režii, kam se vydáte a jakou cestou.

Jak funguje homeopatie

Občas si tuto otázku položím. Já vím, že homeopatie funguje ze své zkušenosti, ale stejně bych ráda věděla jak. Pokud zvolíme vědecké nástroje a současné myšlení, moc moudřejší nebudeme.

Sice i studie potvrzují její účinnost (skeptici sice tvrdí opak), ale stejně není přesně jasné jak.

V čem je homeopatie výjimečná? Ovlivňuje nejen fyzické tělo, ale i emoce. Můžete díky ní řešit stavy smutku, hněvu… Je natolik šetrná, že je vhodná pro těhotné i novorozence.

Nemá vedlejší účinky a pokud ano, tak pozitivní. Homeopatií mohu pomoci i u tzv. neléčitelných nemocí jako je například astma. Homeopatie je také vhodná pro posílení imunity, pro samoléčbu u akutních potíží… Rady a tipy zveřejňuji na svém blogu.

O homeopatii jsou i dvě následující videa, pojďte se na ně podívat.

Vznik homeopatie

Úryvek z přednášky

Pojďte se stát odběratelem mého kanálu Ludmila Spáčilová na You Tube a budete jako první vědět, že jsem nahrála nové video.

Odkaz na You Tube kanál  ZDE>>.