Konstituční homeopatie

Homeopatie není jen konstituční homeopatie. Tato metoda se může používat na různých úrovních. Můžeme podat homeopatikum na akutní problém, kde stačí pokrýt základní symptomy (příznaky nemoci) nebo ji použít v různých situacích jako je svalová únava po fyzické zátěži, na urychlení regenerace tkání po vytržení zubu či porodu.

Jako podpůrný prostředek při očkování, chirurgickém zákroku nebo posílení imunity. Také ji můžeme použít k detoxikaci a posílení jednotlivých orgánů.

Tohle všechno není klasická konstituční léčba.

Co je tedy konstituční léčba

Předešlé příklady použití jsou na nějakou situaci, ale konstituční léčba znamená, že je šitá na míru přímo konkrétnímu člověku (na jeho konstituci). Abych klientovi mohla vybrat konstituční lék, potřebuji vědět hodně informací – nejen popis potíží. Mnohem důležitější je prožitek situace než samotný popis, jak to vypadá. Potřebuji rozkrýt, co je za těmi listy, které brání ve výhledu.

Uvedu příklad pro větší jasnost. U lékaře jsme zvyklí uvádět, co nám je. Očekává se, že například řekneme, že nás bolí hlava. Já ale potřebuji vědět, jak ta hlava bolí – jako od palice, jako tisíce bodajících horkých jehel, jako by mozek měl vybouchnout… Zajímám se o okolnosti. Kdy to začalo? Co se děje ve vašem životě? Znáte tuto bolest už od dětství? Máte chuť třeba i bláznivého udělat?

Co s vámi bolest hlavy dělá? Chce se vám někam zalézt? Chce se vám na všechny křičet? Jste naštvaní, že ta bolest opět přišla? Cítíte se bezmocní, že si bolest prostě přijde a vy s tím nic nemůžete udělat? Bývá to dopoledne nebo spíš večer? Pomůže spánek nebo vůbec nic? Mohla bych pokračovat ještě dlouho… V této krizové situaci se vyplavují mnohé naše emoce a pocity – ty mi pomohou lépe vybrat konstituční lék.

Bolest hlavy je poměrně častá potíž, mnozí ji známe. Já hledám zvláštnosti, jaká je ta vaše bolest hlavy.

Abych vás lépe poznala, zajímajímá mne vše, co je vaše. Co jste vyždy toužili dělat, co vás naplňuje, co vám dělá radost… V jakých situacích se necítíte dobře, co vám nahání hrůzu, co nemáte rádi… Můžeme se dotknout různých oblastí života, nejen vašeho zdraví. Dovídám od vás střípek po střípku, kdo jste. Každý jsme jedinečný a neopakovatelný. Já hledám právě vaši jedinečnost, odlišnosti od ostatních. 

Čeho se můžeme dotknout

Rozhovor můžeme vést na různých úrovních a dotýkat se různých oblastí. Někdy je to pouze o nemocích, někdy spíš o problémech v životě, někdy víc o práci a někdy o koníčcích či nenaplněných snech. Často se ptám i na sny. Jakého typu jsou, opakují se někdy? Jaký sen se vrací…

Kam bude naše povídání směřovat, rozhodujete vy. Nemám připravený seznam otázek, podle kterého mi postupně odpovídáte. Dávám hodně na intuici. Někdy mne upoutá zvláštní důraz na úplně obyčejné slovo. Jindy mne upoutá opakované používání netypického slova. Tyto drobnosti pak nasměrují naše povídání.

Většinou jsou sami klienti překvapeni, kam se rozhovor rozběhne. Já vím, že přesně tam, kde je ukrytý poklad – jádro problému nebo alespoň individualita klienta, kterou se snažím uvidět.

Výběr konstitučního homeopatika

Díky dostatku informací o klientovi, mohu vybrat lék, který pokrývá všechny potíže a také i osobnostní rysy. Takový lék nazýváme konstitučním lékem a léčba se nazývá konstituční léčbou – homeopatický celostní přístup k člověku.

K výběru využívám moderní techniku (počítačová databáze homeopatik), své znalosti nabyté ve školách i samostudiem a v neposlední řadě i intuici. Dřívě jsem chtěla mít vše pod kontrolou rozumu a kladla důraz na výsledek repertorizace (proces vyhodnocování symptomů). Někdy jsem poslechla svůj pocit a přes statistický výsledek se přiklonila k homeopatiku, které nebylo na prvních místech ve výsledku. Svůj hlas jsem poslechla a výsledek byl skvělý. Postupem času jsem si uvědomila, že čím více dám na svou intuici, tím přesnější homeopatikum vyberu. 

Rozum je skvělý nástroj, používám ho stále, jen nemá hlavní a konečné slovo.

Konstituční léčba

Dobrý výběr homeopatického léku (konstituční homeopatikum) spustí v těle samouzdravovací proces. Nejen že mizí fyzické potíže, ale hlavně klient začne být víc sám sebou. Začne přirozeně zpracovávat své emoce, vnímat, co je za nimi a postupně si začne budovat vlastní život. Uvědomí si, co vlastně chce a co nechce. Opět najde elán a chuť jít za svými cíly a sny. V tom je pro mne krása homeopatie – umí zasáhnout velmi hluboko a umí probudit naše skutečné Já.

Já ani homeopatie nic neudělá za vás

Pro mne je konstituční homeopatikum taková jiskřička, která zažehne oheň. Je už na klientovi, zda bude přikládat další polínka a oheň se rozhoří naplno nebo bude dělat vše pro to, aby jen doutnal.

I v jiných terapiích je to podobné. Terapeut vás vyvede z bludného kruhu, z toho zaseknutí, na cestu se už vydáváte sami.

Jak pracuji s homeopatií

Oblíbila jsem si konstituční homeopatii, kdy vybírám jedno homeopatikum na celý komplex potíží klienta. Potřebuji znát spoustu detailů, který vyjadřují jedinečnost člověka. Odhalit skryté vzorce (červenou nit) za potížemi.

error: Content is protected !!