Podzim a Dulcamara
Přišel podzim a jeho typické počasí. Je vlhko a chladno. Jsem homeopat a vybaví se mi k němu homeopatikum Dulcamara.
Tento lék je vyroben z rostliny lilek potměchuť (Solanum dulcamara). Lidově se jí také říká červená psinka, myší dřevo nebo sladká vrbka. Má fialové květy a plodem jsou červené lesklé bobule.
Lidové léčitelství
Lilek potměchuť má močopudný účinek. Používá se při revmatismu a u dny. Také u kožních potíží jako je lupenka a ekzémy. Najdeme zmínky a příznivém vlivu na játra, rýmu a kašel.
Je třeba zmínit, že rostlina rovněž obsahuje toxické látky! Otrava se projevuje bolestí hlavy, zrychleným tepem, poruchami dýchání a křečemi. Mohou se vyskytnout i poruchy vidění, halucinace, úzkost a strach.
Smrtelná otrava je sice velmi nepravděpodobná (uvádí se 200 bobulí), ale k nepříjemným stavům postačí sezobat pouhých deset bobulí.
Magické účinky
Staří Germáni ji užívali jako narkotikum. Ve středověku nosili bobule na krku jako amulet proti uhranutí. Jako čarodějný prostředek pomsty se používal stonek, který se položil za dveře nepřítele. Údajně je to také jedna ze složek čarodějné masti.
Proč tedy Dulcamara a podzim?
Pro tento lék je typické, že se snadno se nachladí, onemocní ze změny počasí na vlhké a nevyhovuje mu vlhký chlad a mlha. Pokud onemocnění způsobila vlhká zima, vzpomeňte si na Dulcamaru (pokud suchá zima – Aconitum).
Dulcamara se vám může hodit ve spoustě situací, kde hraje roli chlad a vlhko. Může se jednat promoknutí, pobyt ve vlhkém a studeném prostředí, prochladnutí nohou nebo sezení na studeném betonu. Někdy to mohou být mokré a studené plavky.
Kde všude může pomoci?
Pokud příčinou onemocnění je vlhko a zima, můžeme Dulcamaru využít k léčbě nebo i prevenci. Uvedu pár příkladů: ucpaný nos, zadní rýma, zánět dutin, chrapot, kašel, chřipkové stavy, podrážděný močový měchýř i inkontinence, průjem, zhoršení ekzému, bradavice, revmatické bolesti, ale například i zástava tvorby mléka, potlačení menses.
Jak užívat
Doporučila bych v těchto případech užívat Dulcamaru 9 CH 5 x denně. Možná už z mých předešlých článků víte, že doporučuji rozpustit v ústech jednu kuličku. Počet kuliček podle mne nemá vliv na účinek.
Pokud jste někde zmokli a prochladili se nebo vám v mokrých plavkách bylo na bazénu zima, nečekejte, až přijde problém. Hned si vezměte 3 x denně Dulcamaru. Pokud vaše děti často onemocní po bazénu, zkuste jim příště dát kuličku hned, jak se vrátí domů. Můžete předejít nemoci.
Zmínila jsem děti, chtěla bych vám dát ještě jednu radu. Dulcamara dobře zabírá na rýmu u novorozenců. Tady rozpusťte kuličku v trošce vody a kapátkem kápněte 3 – 5 kapek do úst.
Když si s lidmi povídám, často narazíme na 3 problémy:
- Homeopatik je hodně
Když se poprvé setkáte s homeopatií, připadáte si jak v džungli. Potřebujete vyřešit třeba jen jednu konkrétní věc a nabízí se vám vždy několik možností. Jak si mám z těch deseti (i více) vybrat? Nemáte čas se tím zaobírat, knihu zaklapnete (zavřete net) a raději uvaříte bylinkový čaj. Občas se obrátíte na někoho, kdo tomu rozumí, ale to je pro vás další čas a peníze.
- Máte guláš v potencích
Už jste si z toho nepřeberného množství vybrali a co teď? Jeden radí pětku, jiný devítku a někdo dokonce patnáctku nebo třicítku. Jak si mám vybrat? To není nic pro mě a vzdáte to, i když homeopatii máte rádi.
- Nejste si jistí dávkováním
Někde radí 5x denně a jinde zase stačí 2x denně. Rozumím, že to nakonec vzdáte…
Naštěstí je mám pro vás řešení: E-book Domácí lékárnička
Je to sice už docela dlouho, ale moc dobře si pamatuji své úplné začátky. Byla jsem na tom stejně jako vy. Rozhodla jsem se vám to usnadnit a vytvořit návod, se kterým to zvládnete. V Domácí lékárničce najdete pouze ta nejzákladnější a nejpoužívanější homeopatika, ta neobvyklá a málo častá by vás jen mátla. Všude uvádím jedinou potenci (nejpoužívanější) a na každou situaci máte jasné dávkování.
Navíc jsem pro vás připravila bonusy, které jsou stejně užitečné jako samotný návod Domácí lékárnička: TAHÁK a SEZNAM K NÁKUPU. Zejména Seznam k nákupu je velký pomocník. Je rozdělený do třech skupin a když začínáte, potřebujete vědět, která homeopatika mít doma. Sice homeopatika nejsou drahá (do 100 Kč), ale pokud ji jich máte koupit 15 nebo 50, už je to docela rozdíl.
To mě zajímá, chci vědět víc>>
Seznam je také užitečný z toho důvodu, že když se pak stane, že potřebujete řešit třeba rýmu nebo kašel, už potřebná homeopatika máte doma. K čemu je vám dobré vědět, že potřebujete třeba Arsenicum, když jej doma nemáte? Než vám homeopatikum v lékárně objednají, trvá to aspoň den, ale vy nemůžete čekat, potřebujete homeopatikum pokud možno hned. Domácí lékárnička je návod na tyto potíže:
- Teplota
- Bolest v krku
- Afty
- Kašel
- Rýma
- Hemoroidy
- Průjem
- Nevolnost a zvracení
- Nadýmání
- Zácpa
- Pálení žáhy
- Bradavice
- Poštípání hmyzem
- Bolest
- Zánět spojivek
- Ječné zrno
- Opar
- Poranění
- Strach a obavy
To mě zajímá, chci vědět víc>>
Více o návodu Domácí lékárnička ZDE>>.
Zajímá vás, na jaké různé typy potíží lze Dulcamaru využít? Druhý díl si můžete přečíst zde>>.